Ja përse duhet të hani çdo ditë banane me lëkurë të errët

Ushqime

Ja përse duhet të hani çdo ditë banane me lëkurë të errët

Më: 7 nëntor 2021 Në ora: 13:57
Ilustrim

Bananja është cilësuar si një prej frutave më të dobishëm për trupin tonë. Ajo ka veti të larta ushqimore dhe nëse konsumoni dy banane në ditë do të keni shumë energji.

Por do të ishte mirë të konsumonit banane, të cilat e kanë lëkurën me njolla të errëta.

E themi këtë, pasi bananet me lëkurë të errët lehtësojnë djegiet në stomak duke ju bërë që të ndiheni më mirë.

Gjithashtu ato ndihmojnë edhe në reduktimin e presionit të gjakut, duke na mbrojtur kështu nga infarkti apo goditjet e zemrës, për shkak se janë të pasura me potas.

Shtojmë këtu se këto banane në sajë të vitaminave dhe mineraleve që përmbajnë, parandalojnë ngërçet muskulore.

Por ndihmojnë edhe në luftën kundër anemisë, pasi favorizojnë prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat