Ushqimet që do t’ju mbrojnë nga gripi dhe ftohja

Ushqime

Ushqimet që do t’ju mbrojnë nga gripi dhe ftohja

Më: 20 nëntor 2021 Në ora: 07:15
Ilustrim

Disa ushqime të kombinuara me një mënyrë jetese të shëndetshme mund të forcojnë sistemin tuaj imunitar, gjë që mund të zvogëlojë ndjeshëm shanset për t’u prekur nga një ftohje ose grip. “Çelësi”, sipas ekspertëve, është të mos prisni derisa të sëmureni për të bërë këto ndryshime.

Preferoni ushqime të freskëta

Ushqimet e freskëta janë më të mira për të forcuar sistemin imunitar pasi merrni të gjitha përfitimet ushqyese. Për shembull, ngrënia e një portokalli të freskët jo vetëm që ju jep vitaminë C, por edhe një kombinim të lëndëve ushqyese si magnez, kalium, acid folik, vitaminë B-6 dhe flavonoidë të pasur me antioksidantë.

Fruta dhe perime

Ngrënia e shumë frutave dhe perimeve mund të ndihmojë në forcimin e sistemit imunitar. Ne priremi të konsumojmë më pak gjatë muajve të dimrit kur duhet të bëjmë të kundërtën. Kemi nevojë për pesë racione frutash dhe perimesh çdo ditë për të marrë vitaminat, mineralet, fibrat dhe antioksidantët, që nevojiten për një sistem imunitar të shëndetshëm.

Mos harroni proteinat dhe drithërat

Është ideale të përfshini mishin, peshkun, qumështin me pak yndyrë, bishtajoret, drithërat dhe arrat në dietën tuaj. Burimet e proteinave si mishi pa yndyrë, bulmeti, vezët dhe bishtajoret janë veçanërisht të rëndësishme sepse ato sigurojnë aminoacidet që i nevojiten trupit për të ndërtuar komponentët e sistemit imunitar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat