Omëletë me perime dhe proshutë

Ushqime

Omëletë me perime dhe proshutë

Më: 26 nëntor 2021 Në ora: 15:46
Foto ilustrim

Përbërësit për dy omëleta:

▪ 4 vezë
▪ 2 speca
▪ 1 domate të madhe
▪ 1 qepë e kuqe
▪ proshutë
▪ djathë kaçkavall
▪ kripë, piper
▪ pak qumësht
▪ gjalpë

Përgatitja:

Presim specat, qepët dhe domatet; domatet në feta, specat dhe qepët i presim në shirita të hollë.

Rrahim dy vezët veç e veç. I shtojmë pak qumësht secilës dhe kripë me piper.

Në tigan, hedhim së pari pak gjalpë e më pas vezët e rrahura.

Sapo të piqen nga njëra anë, i kthejmë dhe hedhim të gjitha perimet.

I lëmë për pak minuta të gjitha bashkë në tigan dhe e palosim vezën

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat