8 ushqimet pa datë skandence

Ushqime

8 ushqimet pa datë skandence

Më: 28 nëntor 2021 Në ora: 13:46
Ilustrim

Sistemi i afatit të skadencës është pak i ndërlikuar. Ka kompani që shënojnë datën e prodhimit, të tjera që shënojnë datën kur malli është shitur dhe data e skadencës në fakt nuk tregon nëse produkti mund të konsumohet apo jo pas saj.

Kjo datë është thjesht një sugjerim nga prodhuesi për t`ju treguar se është më mirë të konsumohet para asaj date, për një shije më të mirë.

Ama jo gjithmonë është e qartë nëse mund të konsumohet apo jo pas asaj date. Disa madje thonë që ka gjithmonë afat 6 muaj pas datës së skadencës. Kjo është e pavërtetuar shkencërisht.

Megjithatë duhet të dini që gjithsesi jo të gjitha produktet janë një afat skadence. Ka nga ato që nuk prishen asnjëherë. Kështu që mos i hidh poshtë.

Mjalti

Orizi

Uthulla e bardhë

Vanilja

Kripa

Mielli i Misrit

Sheqeri

Fasulet

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat