Mos i blini këto 9 ushqime nga supermarketi

Ushqime

Mos i blini këto 9 ushqime nga supermarketi

Më: 2 dhjetor 2021 Në ora: 23:31
Foto ilustrim

A e dini cilat janë 9 ushqimet që “zgjojnë” kancerin?

Ne do të zbulojmë të gjitha ushqimet që lidhen me kancerin. Dietë e varfër ndikon jo vetëm pesha, por të lidhura në mënyrë të konsiderueshme me mundësinë e zhvillimit të kancerit.

Në veçanti, vlerësohet se zakonet e të ngrënit lidhen me 30% të kancereve në vendet e zhvilluara dhe 20% të kancereve në vendet në zhvillim. Këto të dhëna tregojnë dietën e shkaktarit të dytë të kancerit pas pirjes së duhanit, e cila mund të parashikohet.

Sipas disa studimeve, 60% e të gjitha llojeve të kancerit janë për shkak të ushqyerjes së dobët. Konsumimi i rregullt i një ose më shumë nga ushqimet e mëposhtme mund të rrisë rrezikun e kancerit.

 Shihni në detaje:

Ushqimet e përpunuara

Alkooli

proshutë

Mish shumë i gatuar

mish i kuq

Pije te nxehta

Sheqeri

Produktet e qumështit

Pije te lehta.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat