Qoftere me patate çfarë nuk i keni provuar kurrë

Ushqime

Qoftere me patate çfarë nuk i keni provuar kurrë

Më: 9 janar 2022 Në ora: 08:16
Foto ilustrim

Të lëngshme dhe me shije të mrekullueshme!

Përbërësit:

– 600 – 700 gramë patate;
– 1 qepë;
– 20 dekagramë panceta (pa dhjamë);
– 1 lugë gjelle gjalpë;
– 2 lugë majdanoz të grirë;
– 6 lugë niseshte ushqimore;
– 1 e verdhë veze;
– arra muskati;
– vaj ulliri për skuqje;
– piper;
– kripë.

Përgatitja:

Qëroni patatet dhe i ziejini për 20 – 30 minuta në ujë me shumë kripë. Më pas kullojini patatet dhe ftohini pak.

Ndërkohë në një tigan skuqni në vaj ulliri pancetën dhe qepën e grirë, kështu që masën e skuqur e lëmë të ftohet pak.

Grini patatet (procesi i puresë), shtoni një lugë gjelle gjalpë, niseshte, të verdhat e vezëve, një përzierje qepë dhe proshutë – dhe dy lugë majdanoz.

Marinoni përzierjen me kripë, piper dhe arra muskati. Masën e përziejmë mirë dhe e bëjmë një rul, me ndihmën e miellit mund të formoni qoftere.

Pasi të keni formuar qofteret, skuqini në vaj ulliri të ngrohur deri në një ngjyrë të verdhë të artë. Hiqini qoftet me një peshqir letre dhe shërbejini.

Ju bëfshin mirë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat