Pesë ushqime nga të cilat viruset kanë frikë

Ushqime

Pesë ushqime nga të cilat viruset kanë frikë

Më: 13 janar 2022 Në ora: 17:09
Foto ilustrim

Ka këshilla të ndryshme se si duhet të jetë një dietë gjatë dimrit.

Për shkak të sezonës së gripit, rekomandohet që në dietë të shtohen ushqime që përmbajnë mjaftueshëm vitamina dhe minerale të ndryshme.

Mënyra më e mirë për të futur vitamina në trupin tuaj dhe për të mbrojtur veten nga virusi është të hani ushqime të shëndetshme, të pasura me vitamina që do të forcojnë gjithashtu sistemin tuaj imunitar.

Ja çfarë duhet të përfshini në menunë tuaj dimërore.

Spinaqi

Një filxhan spinaq i gatuar do t’ju jap 377 për qind të nevojave tuaja ditore të vitaminave, 30 për qind të vitaminës C, 20 për qind të vitaminës E dhe 15 për qind të zinkut.

Fara luledielli

Vetëm tre lugë gjelle nga këto ushqime të shijshme ofrojnë 90 për qind të nevojës ditore për vitaminë E. Shtoni një lugë fara në kos ose sallatë për të rritur nivelin e vitaminave në trup dhe për të forcuar sistemin mbrojtës.

Mish qengji

Vetëm katër gram mish qengji do t’ju japë deri në 50 për qind të nevojave tuaja ditore për selen dhe 38 për qind të zinkut që ju nevojitet.

Speca të kuq

Një filxhan piper i kuq i papërpunuar i copëtuar do t’ju sigurojë 291 për qind të nevojave tuaja ditore për vitaminë C, që është edhe më shumë se portokalli.

Këpurdhat

Një pjesë e kërpudhave përmban më shumë se 50 për qind të dozës ditore të selenit, që ju nevojitet, dhe 15 për qind të zinkut. Mund t’i skuqni së bashku me lëng domate dhe t’i shërbeni me makarona.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat