E keni ringrohur orizin në formë të gabuar – duke shtuar vetëm një përbërës do ta rregulloni shijen

Ushqime

E keni ringrohur orizin në formë të gabuar – duke shtuar vetëm një përbërës do ta rregulloni shijen

Më: 14 janar 2022 Në ora: 14:17
Foto ilustrim

Ka shumë hile ushqimore që qarkullojnë në TikTok.

Por njëra prej tyre ka shpërthyer që kur përdoruesja e njohur Emily Mariko e ndau atë në llogarinë e saj vitin e kaluar dhe do ta bëjë ringrohjen e orizit shumë më të shijshëm për t’u ngrënë.

Videoja është parë mbi 80 milionë herë dhe ka marrë gati tetë milionë pëlqime.

Pothuajse të gjithë e kanë parë videon e Emilyt duke bërë një tas me oriz me salmon, por ka një hile, në veçanti, që ajo përdor që ka marrë pjesën më të madhe të vëmendjes.

Emily përdor orizin e mbetur, merr një kub të vetëm akulli dhe e vendos sipër përpara se ta vendosë me mikrovalë.

Pasi orizi të nxehet, mund ta hidhni kubin e akullit dhe të shijoni një tas me oriz të gatuar në avull.

Në vend që të shkrihet kubi i akullit, ai ndihmon në avullimin e orizit, duke e mbajtur strukturën e tij të butë pa e tharë atë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat