6 ushqime për të eliminuar nikotinën nga trupi

Ushqime

6 ushqime për të eliminuar nikotinën nga trupi

Më: 20 janar 2022 Në ora: 16:42
Foto ilustrim

Nikotina është një nga substancat më të fuqishme në cigare. Pirja e duhanit krijon një ngarkesë të madhe dëmtimi oksidativ ndaj radikaleve të lira, duke rezultuar në pagesën e sistemit antioksidues të trupit. Gjithashtu pengon përthithjen e shumë vitaminave të rëndësishme.

6 ushqime për të eliminuar nikotinën nga trupi

1. Brokoli : Është i pasur me vitamina C dhe B5. Pirja e duhanit ul nivelet e vitaminës C në trup. Mundohuni të hani më shumë brokoli për të eliminuar nikotinën nga trupi juaj.

2. Portokallet : Lëngu i portokallit është i pasur me vitaminë C. Konsumimi i rregullt i portokallit do të rrisë metabolizmin tuaj dhe do të reduktojë stresin, i cili është një “ndërprerës” i dëshirave për nikotinë tek një person i varur.

3. Lëng karrote : Nëse pini duhan, atëherë duhet të dini se sa herë që ndezni një cigare nikotina qëndron në trupin tuaj për tre ditë. Nikotina gjithashtu shkakton dëme në lëkurën tuaj. Lëngu i karotës është i mirë për lëkurën dhe është i pasur me vitamina A, C, K dhe B, të cilat janë treguar efektive në largimin e nikotinës nga trupi.

4. Spinaqi : Spinaqi është një nga perimet më të mira për shëndetin, sepse nuk është vetëm i pasur me vitamina, por gjithashtu përmban sasi të mëdha të acidit folik.

5. Kivi : Ky frut “mrekulli” do t’ju ndihmojë të eliminoni nikotinën nga trupi juaj. Kivit janë një burim i pasur i vitaminave A, C dhe E. Kur pini duhan, nivelet e këtyre vitaminave ulen.

6. Uji : Pirja e duhanit dehidraton trupin tuaj. Sipas shumë studimeve, me shumë ujë të pijshëm mund të lini duhanin dhe të eliminoni nikotinën nga trupi juaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat