Qofte turke: Visar i kuzhinës orientale, ideale për çdo rast!

Ushqime

Qofte turke: Visar i kuzhinës orientale, ideale për çdo rast!

Më: 21 janar 2022 Në ora: 17:24
Foto ilustrim

Kjo recetë është mjaft e ngjashme me mënyrën sesi i gatuajnë dhe ne

Përbërësit:

– 750 g mish të bluar,
– 2 qepë,
– 2 feta bukë pa kore,
– 1 vezë,
– majdanoz,
– një lugë e vogël kumin
– 2 lugë të vogla kripë,
– gjalpë për fërgim

Përgatitja:

Njomeni bukën në ujë dhe kullojeni dhe thërrmojeni në tepsi.

Shtoni përbërësit e tjerë dhe të gjithë përzieni mirë.

Formësoni topthat në madhësinë e dëshiruar dhe fërgoni nga të gjitha anët në gjalpin e nxehur, derisa të marrin ngjyrë të gështenjtë.

Shërbeni qoftet me perime të freskëta, pure patatesh apo me shtojca të tjera sipas dëshirës.

Ju bëfshin mirë!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat