Rizoto me bizele dhe djathë Philadelphia

Ushqime

Rizoto me bizele dhe djathë Philadelphia

Më: 21 janar 2022 Në ora: 18:02
Foto ilustrim

Përbërësit për 4 persona: ● 320 g oriz carnaroli ● 4 karota të vogla ● 300 g bizele ● 2 qepë të vogla ● 100 g gjalpë ● 200 g djathë Philadelphia ● lëng zarzavatesh ose ujë i zier, sipas nevojës.

Përgatitja: Qepët dhe karotat pasi i grijmë imët i skuqim me pak gjalpë.

Më pas shtojmë orizin, i skuqim së bashku për pak minuta dhe më pas shtojmë bizelet. Hedhim lëng të valuar sipas nevojës, derisa orizi të ziejë aq sa duhet.

Fikim sobën, shtojmë gjalpin, të cilin e përziejmë me orizin dhe më pas, kur të mos jetë shumë i nxehtë, shtojmë edhe djathin Philadelhpia. I përziejmë së bashku dhe e shërbejmë menjëherë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat