Dieta e Ajnshtajnit për të mbajtur trurin në formë

Ushqime

Dieta e Ajnshtajnit për të mbajtur trurin në formë

Më: 12 prill 2022 Në ora: 15:18
Ajnshtajni

Nëse kohët e fundit truri juaj po acarohet shumë shpesh, ndoshta është më mirë t’i drejtoheni një diete për ta mbajtur atë në formë dhe cila dietë mund të jetë më e mirë se ajo e fizikantit të famshëm gjerman Albert Einstein?

Tani mos mendoni se duke ndjekur dietën e të famshmit Albert Einstein do të mund të bëheni një fizikan revolucionar, por sigurisht që mund të jetë e dobishme të dini se si e ushqeu veten shkencëtari i madh për të pasur një mendje kaq të shkëlqyer. Sigurisht që Ajnshtajni u kujdes për trurin e tij duke zgjedhur ushqimet e duhura. Pra, le të shohim se çfarë i pëlqente në pjatën e tij.

Dieta e Ajnshtajnit që është e mirë për trurin

Shumë shpesh figura e Ajnshtajnit lidhet me vegjetarianizmin, kur në realitet për pjesën më të madhe të jetës së tij fizikani i madh ishte i gjithëdijshëm. Në fakt, ai ndaloi së ngrëni ushqime me origjinë shtazore vetëm pak para vdekjes dhe me këshillën e mjekut të tij. Por çfarë ka ngrënë gjatë jetës së tij?

Gjurmimi i dietës së Ajnshtajnit u bë i mundur falë një letre që ai i kishte dërguar kolegut të tij Hans Meuhsan në vitin 1944. Sipas asaj që thonë shumë studiues, Ajnshtajni nuk e anashkalonte kurrë mëngjesin. Në fakt, vakti i tij i parë i ditës ishte gjithmonë i konsiderueshëm. Këtë e ka konfirmuar edhe Herta Ëaldoë, shërbyesja e tij, dëshmitë e së cilës janë raportuar në librin “Ajnshtajni në shtëpi”. Ajo thotë se fizikani hante të paktën dy vezë të skuqura pothuajse çdo mëngjes, të shoqëruara me bukë të thekur. Sipas zonjës së shtëpisë, për ëmbëlsirë ai kishte mjaltin dhe gjithashtu konsumonte kërpudhat.

Për pjesën tjetër të ditës duket se Ajnshtajni nuk ishte shumë i interesuar për ushqimin. Aq sa në vitin 1915 ai i shkruan djalit të tij të dytë: “Shpesh jam aq i zhytur në punën time sa harroj të ha drekë”. Dhe kjo nuk është e vështirë të besohet. Me pak fjalë, edhe nëse shkencëtari i madh nuk ka ngrënë shumë, ndoshta ajo që ka asimiluar ka mjaftuar për ta mbajtur trurin e tij në stërvitje. Vezët, për shembull, janë një ushqim ideal, pasi ato janë të pasura me proteina dhe lëndë të tjera ushqyese, thelbësore për kujtesën, si seleni, kolina, luteina dhe vitamina B12.

Edhe kërpudhat që i pëlqenin aq shumë i japin përfitime të shumta, duke përfshirë mirëqenien e trurit dhe kujtesës. Një studim i publikuar në Journal of Alzheimer’s Disease e konfirmon këtë. Sipas këtij studimi, të rriturit që hanin 2 racione kërpudha çdo javë përgjysmuan rrezikun e dëmtimit njohës në krahasim me ata që nuk i hanin fare.

Së fundi, Ajnshtajni konsumonte edhe shumë bishtajore, si fasulet, të cilat kanë sasi të mëdha kaliumi, fibrash, vitaminash dhe hekuri. Të gjithë lëndët ushqyese lidhen me kujtesë më të mirë. Siç e keni parë, nuk keni nevojë për shumë gjëra që të ndiqni dietën e shkencëtarit të madh. Pra, pse të mos filloni tani? Truri juaj do t’ju falënderojë!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat