Nëse keni këtë problem shëndetësor, kujdes kur hani agrume

Ushqime

Nëse keni këtë problem shëndetësor, kujdes kur hani agrume

Më: 24 prill 2022 Në ora: 18:05
Foto ilustrim

Ata që kanë problem me kolesterolin, duhet t’i kushtojnë vëmendje marrjes së agrumeve. Një studim tregoi se statinat ose ilaçet që ulin lipoproteinën me densitet të ulët në kolesterolin e keq, vijnë në kontakt me përmbajtjen e lëngut të agrumeve, të cilat mund të shkaktojnë efekte anësore serioze.

Zakonisht është portokalli i kuq, që ndryshe e njohim si portokalli me shegë. Një gotë e vogël me lëng portokalli mund të mos ketë një efekt negativ në nivelet e statinës, por është mirë që një person që përdor ilaçe për uljen e kolesterolit të flasë me një mjek përpara se të konsumojë këtë frut.

Hulumtimet kanë treguar se përmbajtja e grejpfrutit ndërhyn në metabolizmin normal të statinave, duke rritur përqendrimin e tyre në trup. Zakonisht, kur një person konsumon statina pa lëng portokalli të kuq, ato shpërbëhen në zorrë dhe mëlçi. Ky proces ul nivelin e statinave në gjak.

Megjithatë, substancat që janë natyralisht të pranishme në grejpfrut (furanokumarinat) “vrasin” enzimat përgjegjëse për këtë proces dhe në këtë mënyrë parandalojnë ndarjen e statinave. Megjithatë, nëse jeni adhurues i agrumeve, mund të konsumoni portokall të kuq në moderim në kombinim me disa statina.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat