Çfarë ndodh me trupin nëse eliminoni plotësisht yndyrnat nga dieta juaj?

Ushqime

Çfarë ndodh me trupin nëse eliminoni plotësisht yndyrnat nga dieta juaj?

Më: 10 maj 2022 Në ora: 20:14
Foto ilustrim

Yndyrnat luajnë një rol të rëndësishëm në shumë funksione trupore. Nëse nuk i konsumoni do të përjetoni shumë pasoja negative për shëndetin tuaj.

Vitaminat që gjenden te yndyrat luajnë rol në shëndetin tonë dhe mungesa e tyre mund të shkaktojë këto probleme.

Mungesa e vitaminës A:  Vitamina A luan një rol të rëndësishëm në shëndet dhe mungesa e saj mund të dërgojë në tharjen e syve, shikim të paqartë dhe verbëri.

Mungesa e vitaminës D: Vitamina D është e rëndësishme për shëndetin e eshtrave, sepse pa të trupi nuk mund të absorbojë kalciumin i cili është vendimtar për shëndetin e kockave dhe dhëmbëve. Mungesa e kësaj vitamin mund të shkaktojë ulje të densitetit të kockave, gjë që ju bën më të prirur ndaj frakturave dhe në raste të rënda mund të zhvillohet në osteoporozë.

Mungesa e vitaminës E: Vitamina E është e rëndësishme për shkak të antioksidantëve të saj. Një nga lëndët ushqyese kryesore në luftën kundër radikalëve të lirë. Përveç dobësimit të sistemit imunitar, vitamina E mund të shkaktojë dëmtime të muskujve dhe nervave.

Mungesa e vitaminës K: Vitamina K është e nevojshme për gjakun dhe mungesa e saj mund të shkaktojë gjakderdhje dhe mavijosje të konsiderueshme.

Cila është sasia e rekomanduar ditore e yndyrës?

Ekspertët thonë se yndyrat në dietë duhet të jenë rreth 20 deri në 35 për qind të totalit të kalorive. Pra, nëse hani 2000 kalori në ditë, 400 deri në 700 kalori duhet të humbasin në yndyrë. Natyrisht, ju duhet të zgjidhni yndyrna të pangopura dhe të ngopura dhe të pangopura.

Yndyrnat e pangopura janë:

-vaj ulliri

-Bajame

-Pikani

-fara kungulli

Acidet yndyrore omega-3 janë:

– Açuge (peshk)

– Halibut

-Salmoni

– Sardelet

– avokado

– Vezë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat