​Lista e ushqimeve që ulin rrezikun nga kanceri

Ushqime

​Lista e ushqimeve që ulin rrezikun nga kanceri

Më: 12 qershor 2022 Në ora: 19:05
Foto ilustrim

Edhe pse disa probleme shëndetësore nuk mund të shmangen, ka mënyra për të reduktuar rrezikun.

Kjo bëhet duke zgjedhur një mënyrë jetese më të shëndetshme si ushtrimet e rregullta, shmangia e duhanit dhe alkoolit, si dhe një dietë e shëndetshme.

Ekzistojnë disa lloje ushqimesh që mund t'ju ofrojnë mbrojtje kundër kancerit, shkruan Healtybuilderz.

Boronica

Boronicat dihet se përmbajnë përbërës të tillë si elagitannin, antocianin, si dhe pterostilbene, të cilat janë gjetur se kontribuojnë në shëndetin tonë të përgjithshëm.

Limonët

Përmbajtja e vitaminës C në këtë agrume është zbuluar se ndihmon në largimin e toksinës në gjak, dhe përmirësimin e funksionit të mëlçisë. Sipas hulumtimeve, lëvozhga e limonit mund të shkatërrojë lehtësisht të gjitha qelizat e dëmshme të kancerit që mund të rriten në zorrë të trashë, gji dhe mushkëri. Konsumimi i lëngut të limonit mund t'i ofrojë sistemit tuaj veti antivirale dhe antibakteriale, ndërsa në të njëjtën kohë të largojë çdo inflamacion, të përmirësojë tretjen dhe të rregullojë presionin e gjakut.

Karotat

Shtimi i karotave në dietën tuaj, qoftë si rostiçeri apo pjesë e një vakti, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër kancerit.

Arra

Ka studime që tregojnë se konsumimi i disa llojeve të arrave mund të zvogëlojë rrezikun, siç janë arrat braziliane, të cilat mund t'ju mbrojnë nga kanceri i mushkërive për shkak të përmbajtjes së lartë të selenit.

Xhenxhefil

Ekstrakti i xhenxhefilit mund të ndihmojë në uljen e madhësisë së tumoreve të prostatës deri në 50% në disa pacientë. Përveç kësaj, ndihmon në reduktimin e inflamacionit në trupin tuaj, lehtësimin e stomakut të mërzitur dhe ofron shumë antioksidues në trupin tuaj.

Vaj ulliri

Sipas një studimi të kryer nga Universiteti i Pamplona në Spanjë, gratë që përdornin vaj ulliri ekstra të virgjër në dietën e tyre ulnin rrezikun e kancerit të gjirit deri në 62%. Kjo është për shkak të yndyrave të pangopura të pranishme në vaj, të cilat mund të parandalojnë formimin e qelizave kancerogjene në trup.

Kanella

Kjo erëz përdoret zakonisht për të ulur nivelet e sheqerit në gjak dhe për të luftuar inflamacionin dhe mund të ndihmojë në ndalimin e formimit të qelizave kancerogjene.

Drithërat e plota

Rritja e marrjes së fibrave nga ushqime si orizi i zi, quinoa, si dhe bollguri mund ta mbajë sistemin tuaj të tretjes të shëndetshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat