​Sofja, e treta në mesin e qyteteve më të mira evropiane për adhuruesit e ushqimit

Ushqime

​Sofja, e treta në mesin e qyteteve më të mira evropiane për adhuruesit e ushqimit

Më: 20 korrik 2022 Në ora: 16:50
Ilustrim

Kryeqyteti bullgar Sofje renditet i treti në listën e qyteteve më të mira evropiane për adhuruesit e ushqimit, sipas një studimi të ueb sajtit uswitch.com.

Studimi u krye duke mbledhur të dhëna nga TripAdvisor për një total prej 235,000 restorante (522 në Sofje) mbi variablat e mëposhtëm për çdo kryeqytet evropian: opsionet e ushqimit vegjetarian, kafene, bare, ushqime të shpejta, mëngjes i vonë, çmimi mesatar dhe numri i restoranteve.

Më pas u krijua një indeks që llogarit një rezultat bazuar në këtë informacion, shpjegon faqja e internetit. Mesatarja është llogaritur duke marrë parasysh numrin e restoranteve dhe komenteve, me më shumë peshë do të rezultonte me më shumë të dhëna.

Rezultatet e renditjes do të ishin më të larta nëse një qytet ka vlerësime më të larta dhe një çmim më të ulët, vëren faqja e internetit. Qytetet u renditën duke përdorur një renditje për qind.

Në renditjen e përgjithshme të qyteteve më të mira evropiane për adhuruesit e ushqimit, Athina është në krye të listës, e ndjekur nga Beogradi dhe Sofja (me një rezultat 79.63/100). Tirana, La Valeta dhe Lisbona vijnë më pas dhe më pas Vilnius, Bratislava, Zagrebi dhe Bukureshti mbyllin top 10-shen.

Sofja është në krye të renditjes së kafeneve më të mira (me rezultatin 9.19/10), e ndjekur nga Bukureshti dhe Athina. Kryeqyteti bullgar është i dyti pas Shkupit për sa i përket ushqimit të shpejtë (me rezultatin 9.02/10).

Sofja renditet e 6-ta ndër kryeqytetet më të mira për para-drekë (me rezultatin 8.81/10), e paraprirë nga Tirana, Athina, Zagrebi, La Valeta, Lisbona dhe e ndjekur nga Beogradi, Shkupi, Praga dhe Bratislava.

Kur bëhet fjalë për disa nga variablat e tjerë individualë, Sofja vjen në vendin e 8-të në renditje (me një rezultat 8.68/10) për restorantet me opsione vegjetariane, e ndjekur nga Praga dhe Riga.

Çuditërisht, qyteti nuk shfaqet në top 10 kryeqytetet më të lira për renditjen e ushqimeve (kjo listë kryesohet nga Shkupi, Beogradi dhe Bratislava). Mesatarja e çmimit të ushqimeve në Sofje, sipas studimit, është 24.51 dollarë, që është ende larg nga çmimi i shtrenjtë./BTA

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat