Këto 4 ushqime janë vdekjeprurëse, shumica prej nesh i kemi në kuzhinat tona

Ushqime

Këto 4 ushqime janë vdekjeprurëse, shumica prej nesh i kemi në kuzhinat tona

Më: 29 korrik 2022 Në ora: 06:35
Foto ilustrim

Ka disa ushqime që janë toksike dhe të rrezikshme. Ne do t’ju prezantojmë më poshtë një listë të ushqimeve që duhen shmangur.

Më poshtë kemi gjetur 4 ushqimet që të gjithë i blejmë nga supermarketi , të cilat na “shkatërrojnë” shëndetin. Prandaj do të ishte mirë t’i hidhni nga dollapët.

Arra e myshkut

Në fakt, arra e myshkut është një halucinogjen dhe një konsum prej 5.5 gramësh mund të jetë shkaku i ngërçeve, ndërsa 8 gram mund të shkaktojnë krizë. Ngrënia e një arra e myshkut mund të çojë edhe në psikozë.

Patate

Sa herë keni blerë patate me lëkurë të gjelbër? Glikoalkaloidet, të cilat ato përmbajnë, mund të jenë shkaku i diarresë apo edhe komës dhe vdekjes. Ato gjenden në filizat e patates dhe në lëkurën e gjelbër të patates.

Bajame

Ka dy lloje bajamesh, të hidhura dhe të ëmbla. Ato me shije të hidhur kanë sasi më të larta të cianid hidrogjenit. Ngrënia e 7 deri në 10 nga këto bajame mund të jetë shkak për probleme serioze tek të rriturit dhe në fakt, mund të jetë fatale për fëmijët.

Peshk ton

Tuni është i rrezikshëm sepse nuk ka aftësinë të thithë merkurin në mishin e tij dhe kur merkuri konsumohet përmes ushqimit, ose do të largohet nga veshkat tona, ose do të shkojë në trurin tonë, ku mund të shkaktojë dëme serioze.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat