Nuk e keni ditur, kjo është arsyeja pse nuk mund të gjeni kurrë akullore me rrush

Ushqime

Nuk e keni ditur, kjo është arsyeja pse nuk mund të gjeni kurrë akullore me rrush

Më: 29 korrik 2022 Në ora: 14:39
Foto ilustrim

Shkoni te dyqani i akullores dhe do të shihni një larmishmëri shijesh. Ka vetëm një shije që mungon gjithmonë: rrushi. Pse mund të gjesh lehtësisht luleshtrydhe, mjedër, qershi ose mente, por jo akullore rrushi. Pse është kaq e vështirë?

1. Është e vështirë të bësh akullore rrushi.

Nuk është e pamundur të bësh akullore me rrush, por është e vështirë për ta bërë këtë, sepse rrushi përmban 81% ujë. Në sasi të vogla, prodhuesit e akullores mund të menaxhojnë në mënyrë efektive konsistencën e rrushit, duke bërë akullore të shijshme, por në sasi më të mëdha, procesi bëhet më i vështirë (dhe për këtë arsye i shtrenjtë).

Për më tepër, konsumatorët në përgjithësi duan copa frutash të vërteta në ëmbëlsira (rasti në fjalë: akullore me qershi ose akullore me luleshtrydhe). Ngrijeni një rrush dhe do të përfundoni me një kub akulli.

Kjo është arsyeja e vërtetë pse s’mund të gjeni

2. Njerëzit në fakt nuk e pëlqejnë atë.

Ndoshta, nëse rrushi do të ishte futur në akullore shumë kohë më parë, njerëzit do të kishin oreks për të tani. Rrushi nuk është gjëja e parë që vjen ndërmend kur mendojmë për një akullore. Njerëzit kanë tendencën të mos duan të provojnë diçka që nuk e njohin dhe nuk e kanë provuar më parë. Pra, akullorja me rrush nuk do të jetë kurrë e famshme./

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat