​Çfarë duhet të pini çdo mëngjes kur ndiheni të lodhur

Ushqime

​Çfarë duhet të pini çdo mëngjes kur ndiheni të lodhur

Më: 18 gusht 2022 Në ora: 15:00
Foto ilustrim

Nëse keni probleme me lodhjen e mëngjesit, ekziston një pije që përmirëson humorin dhe rrit energjinë në trup. Sipas dietologes Aislin Cambridge, uji me limon funksionon si magji.

“Ka një gjë që secili prej nesh duhet të bëjë sapo zgjohet në mëngjes, dhe ajo është të pijë një gotë ujë. Ajo hidraton trupin dhe ul presionin e gjakut. Nëse dëshironi të merrni energji dhe të ndiheni mirë, pini një gotë ujë të ngrohtë me lëngun e gjysmë limoni. Do të funksionojë si magji”, thotë ajo.

Ai thekson se kujdesi i duhur para gjumit mund t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë në mëngjes. Të paktën 3 orë duhet të kalojnë ndërmjet vaktit të fundit të madh dhe gjumit, në mënyrë që trupi të mund ta tresë ushqimin përpara se të flejë.

“Nëse hani një vakt dhe përpiqeni të flini dy orë më vonë, kjo do të shkaktojë probleme sepse trupi juaj nuk mund ta tresë ushqimin në kohë apo të pushojë”. Mund të ndikojë seriozisht në disponimin tuaj”, këshillon ajo.

Ai këshillon gjithashtu shmangien e pirjes së pijeve dietike që, megjithëse nuk përmbajnë sheqer, përmbajnë aspartam, i cili ndikon negativisht në zorrët dhe është shumë më i dëmshëm se sheqeri.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat