Ushqimet që nuk duhet të vendosen në frigorifer

Ushqime

Ushqimet që nuk duhet të vendosen në frigorifer

Më: 11 shtator 2022 Në ora: 18:34
Foto ilustrim

Shpesh ne priremi që ushqime të ndryshme t’i vendosin në frigorifer por harrojmë se ka raste se vendosja e tyre në një ambient të ftohtë mund të shkaktojë probleme për to.

Nëse e keni bërë shprehi që të gjithë artikujt ushqimorë t’i mbani në frigorifer, e keni gabim. Ja cilat ushqime të cilat nuk bën të futen në frigorifer:

Domatet – Nëse i mbani domatet në frigorifer, rrezikoni që t’ua humbisni shijen dhe freskinë.

Patatet – Patatet duhet të vendosen diku ku është freskët dhe thatë, qoftë në letër apo në një çantë e cila i mbanë të thata ato – por jo në frigorifer. T’i mbani ato në frigorifer bëni që niseshtja e tyre të shndërrohet në sheqer, i cili ndikon në cilësinë e tyre dhe bëjnë që ngjyra e tyre t’ju humb së bashku me shijen pasi të gatuhen

Qepët – Nëse janë të qëruara, ato duhet të qëndrojnë në një vend të freskët dhe të thatë ku ka ajër të ventiluar, dhe jo në një frigorifer të ftohtë.

Hudhra – Sikurse qepët, edhe hudhra duhet mbajtur larg frigoriferit. Jo vetëm për aromën që mund t’i japin frigoriferit, por edhe mund të absorbohen.

Buka – Edhe pse mund të mendoni që s’ka gjë të keqe, e vërteta është se buka thahet shpejt në frigorifer.

Mjalti – Nëse e mbani mjaltin në frigorifer, ai do të kristalizohet dhe do të forcohet aq shumë, sa do t’i humbasë shija. Mjalti është mirë të qëndrojë në vend të thatë.

Bananet – T’i vendosni bananet në frigorifer do të bëjë që ato të qëndrojnë të pjekura disa ditë më shumë – por nëse i vendosni përderisa lëkura e tyre është pak e gjelbër, atëherë ato nuk do të piqen fare. As kur i nxirrni prej frigoriferit. Dhe lëkura e tyre do të kthehet në ngjyrë të zezë.

Borziloku – Nëse e ruani në frigorifer, ai do të zverdhet më shpejt dhe do të marrë aromat e ushqimeve të tjera të frigoriferit. Më mirë ta mbani jashtë, në një gotë me ujë të freskët, ashtu siç mbani edhe lulet. Nëse doni ta ruani për një kohë të gjatë, më mirë ta pastroni dhe ta vini në ngrirje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat