​Sa kohë mund të qëndrojë mishi i grirë në frigorifer?

Ushqime

​Sa kohë mund të qëndrojë mishi i grirë në frigorifer?

Më: 14 shtator 2022 Në ora: 22:03
Foto ilustrim

Mishi i grirë i sapo blerë mund të qëndrojë në frigorifer për një ditë, maksimumi dy, por a mund të qëndrojë edhe për një kohë më të gjatë?

Humbja e lagështisë është një nga arsyet kryesore pse mishi i bluar humbet shijen e tij pasi qëndron ulur për një kohë të gjatë, sipas Departamentit amerikan të Bujqësisë, edhe nëse është në frigorifer, që do të thotë se as nuk mund të qëndrojë atje përgjithmonë.

Nëse është trajtuar me nxehtësi dhe është ruajtur siç duhet, mund të ngrihet për dy deri në tre muaj dhe shija nuk do të ndryshojë aq shumë pasi që një pjesë e lagështisë tashmë ka humbur gjatë gatimit.

Mishi i grirë i papërpunuar mund të ruhet në frigorifer për tre deri në katër muaj.

Sigurisht, se si ruhet është gjithashtu e rëndësishme. Mund të qëndrojë në ambalazhin origjinal deri në dy javë dhe nëse planifikoni ta mbani më shumë se kaq, do të ishte mirë ta mbështillni paketimin me fletë metalike ose ta vendosni në një qese.

Është mirë të shkruhet data nëse është vetëm në qese plastike për t'ia kujtuar vetes se kur është e vlefshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat