Rukola edhe më e mirë se spinaqi

Ushqime

Rukola edhe më e mirë se spinaqi

Më: 2 tetor 2022 Në ora: 17:15
Foto ilustrim

Kjo gjethe jeshile ka vlera të çmuara ushqyese. Në të gjenden fitokimikate të cilat mbrojnë kundër efektit kancerogjen të estrogjenit! Në këtë mënyrë ajo mbron kundër kancerit të gjirit, të vezoreve dhe të prostatës! Rukola është burim i pasur i:

-Acidit folik – tepër i rëndësishëm për zhvillimin e trurit të fetusit!
-Vitaminave B – të rëndësishme për sistemin nervor
-Vitaminës A, K – lidhen me shikimin dhe mpiksjen e gjakut përkatësisht
-Vitaminës C – antioksidues i fuqishëm
-Hekurit, kalciumit & Magnezit – minerale të rëndësishëm

A e dini se rukola hyn në të njëjtën familje me brokolin? Arsyeja përse rukola fiton pikë më shumë se spinaqi është se ajo përmban me pak oxalate, duke e bërë kështu kalciumin që ajo përmban më të përthithshëm për organizmin!

Sugjerimi ynë:
Rukola, arra, djathë dhie, fiq të tharë ose të freskët, vaj ulliri & uthull balsamike.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat