​Përfitimet shëndetësore të mjaltit për të cilat flitet rrallë

Ushqime

​Përfitimet shëndetësore të mjaltit për të cilat flitet rrallë

Më: 21 nëntor 2022 Në ora: 14:21
Foto ilustrim

Mjalti është një nga ushqimet më të shëndetshme sepse përmban pothuajse të gjithë përbërësit që ndërtojnë trupin e njeriut.

Mjalti është një ushqim lehtësisht i tretshëm që rikthen forcën dhe forcon psikikën. Ndihmon në shërimin më të shpejtë të plagëve, sëmundjeve të zorrëve dhe stomakut, si dhe në rritjen e temperaturës së trupit.

Përveç kësaj, mjalti mund të përdoret si një agjent pastrimi.

Në mjekësinë popullore mjalti është ende sot baza e trajtimit natyral. Por ka edhe shumë përfitime të tjera shëndetësore për të cilat flitet rrallë, shkruan Pinkvilla.

Lehtëson problemet me sinuset

Vetitë antibakteriale dhe antiseptike që janë natyralisht të pranishme në mjaltë, pastrojnë infeksionet dhe reduktojnë inflamacionin e sinusit.

Mjalti gjithashtu qetëson fytin, redukton kollitjen dhe forcon sistemin imunitar.

Një burim natyror i energjisë

Sheqeri natyral dhe i papërpunuar që përmban mjalti shkon direkt në qarkullimin e gjakut dhe mund të sigurojë një shpërthim të shpejtë të energjisë.

Stërvitja juaj në palestër do të përfitojë shumë nga kjo rritje e shpejtë e energjisë, veçanërisht nëse bëhen ushtrime të gjata qëndrueshmërie.

Përmban antioksidues

Sa më i errët të jetë mjalti, aq më shumë antioksidues përmban, përbërës natyralë që ndihmojnë në riparimin e qelizave të dëmtuara që mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës ose kancerit.

Një dozë e mjaftueshme ditore është dy deri në tre lugë çaji mjaltë nëse konsumoni edhe fruta dhe perime të mjaftueshme.

Gjumi i shpejtë dhe i thellë

Keni probleme me gjumin? Një pije e ngrohtë me mjaltë dhe qumësht duhet pirë menjëherë para se të shkoni në shtrat.

Disa lugë çaji mjaltë në qumësht ose çaj janë përdorur prej kohësh për të nxitur gjumin

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat