​A ju pëlqen limoni? Ja çfarë mund t'ju ndodhë nëse e konsumoni shumë

Ushqime

​A ju pëlqen limoni? Ja çfarë mund t'ju ndodhë nëse e konsumoni shumë

Më: 22 nëntor 2022 Në ora: 18:20
Foto ilustrim

Me pak kalori, kjo frutë do t'ju mbushë shpejt dhe do t'ju shuajë menjëherë etjen, por shumë nga çdo gjë mund të jetë një gjë e keqe dhe limonët nuk bëjnë përjashtim.

Një racion limoni siguron më shumë se një të tretën e dozës së rekomanduar ditore të vitaminës C? 

Kjo frutë është gjithashtu i pasur me kalium, magnez, kalcium dhe minerale të tjera që mbështesin shëndetin dhe mirëqenien. Përveç kësaj, është i ulët në karbohidrate dhe i pasur me fibra, kështu që përshtatet në shumicën e dietave. Një porcion ose një limon i vogël ka 17 kalori, transmeton Livestrong.

Ujë me limon

Çfarë është gjithë bujë për ujin me limon? Ky ilaç promovohet si një kurë për të gjitha. Mbrojtësit e saj pohojnë se ngadalëson plakjen, përmirëson tretjen, forcon sistemin imunitar dhe përshpejton humbjen e peshës.

Është e vërtetë se shumica e këtyre pretendimeve nuk kanë prova shkencore. Megjithatë, përfitimet e mundshme të ujit me limon janë kryesisht të njëjta me konsumimin e lëngut të limonit ose limonit.

A ka rreziqe për shëndetin?

Përfitimet e konsumimit të limonit janë të dokumentuara mirë. Kjo frutë është e ngarkuar me vitaminë C dhe antioksidues që luftojnë radikalet e lira dhe mbajnë sistemin tuaj imunitar të fortë. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se ato janë një ilaç për të gjitha.

Merrni për shembull dietën me lëng limoni. Limoni nuk ka ndonjë fuqi magjike që mund t'ju ndihmojë të digjni yndyrën. Përveç kësaj, trupi juaj ka mekanizmat e tij të detoksifikimit, - mëlçia, veshkat, zorrët dhe organet e tjera punojnë së bashku për të filtruar dhe eliminuar toksinat.

Dieta me lëng limoni dhe plane të tjera të ngjashme mund t'ju ndihmojnë të humbni peshë duke kufizuar marrjen e kalorive. Ju duhet të krijoni një deficit prej 3500 kalorish për të djegur një kilogram yndyrë. Nëse hani vetëm limon ose zëvendësoni ushqimin me lëng limoni, natyrisht do të bëheni më të hollë. Problemi është se ju do të humbni masën e dobët - jo vetëm yndyrën, e cila nga ana tjetër do të ngadalësojë metabolizmin tuaj.

Më shumë nuk është gjithmonë më mirë

Çfarë ndodh nëse pini shumë lëng limoni ose hani shumë limon? Sipas Shoqatës Amerikane Dentare (ADA), frutat dhe lëngjet e agrumeve mund të dëmtojnë smaltin e dhëmbëve për një kohë të gjatë dhe të shkaktojnë prishje të dhëmbëve. Përveç kësaj, ato mund të irritojnë dhe përkeqësojnë plagët e gojës. ADA rekomandon të pini shumë ujë sa herë që hani ushqime acidike ose pini lëngje agrumesh.

Një dietë e pasur me agrume gjithashtu mund të shkaktojë urth ose zbaticë acidi tek disa njerëz, sipas Mayo Clinic. Efektet anësore të ujit me limon mund të përfshijnë gjithashtu urinim të shpeshtë. Kjo është zakonisht për shkak të rritjes së marrjes së lëngjeve. Përveç kësaj, vitamina C – lënda ushqyese më e bollshme në limon – mund të veprojë si diuretik, por kjo nuk është domosdo një gjë e keqe, veçanërisht nëse keni probleme me mbajtjen e ujit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat