Kek me limon dhe fara lulëkuqeje

Ushqime

Kek me limon dhe fara lulëkuqeje

Më: 23 nëntor 2022 Në ora: 13:44
Ilustrim

Nëse po kërkoni për një recetë të thjeshtë dhe të shijshme keku, ne ju sjellim recetën e Mirela Andonit nga @papare_thebeautyofsmallthings. Farat e lulëkuqes janë të pasura me vitamina dhe minerale, ndërsa limoni është plot vitaminë C dhe vitamina të tjera, prandaj mos e mendoni dy herë para se të nisni nga puna për këtë kek.

Përbërësit që ju duhen:

4 vezë të vogla

200 gr sheqer

80 gr gjalpë i tretur ose vaj

1 limon i madh, lëngu edhe lëkura

200 gr miell

1 fryrës keku

Fara lulëkuqeje

Mënyra e përgatitjes:

Rrahim vezët me sheqerin dhe më pas shtojmë gjalpin e tretur. Shtojmë lëngun dhe lëkurën e limonit, përziejmë mirë dhe shtojmë miellin dhe fryrësin. Në fund i shtojmë farat e lulëkuqes dhe e vendosim masën te tava e lyer me gjalpë dhe miell. E pjekim me 170°C për 50 minuta në furrë të parangrohur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat