Eurozioni shkatërron bregdetin, ekspertët: Të bëhen diga për parandalimin e gërryerjes

Vlora

Eurozioni shkatërron bregdetin, ekspertët: Të bëhen diga për parandalimin e gërryerjes

Më: 4 dhjetor 2021 Në ora: 23:31
Foto ilustrim

Deti po avancon frikshëm drejt tokës në zonën e pyllit “Sodës”në Vlorë.

“Deti ka shkaktuar dëme kolosale në peisazhin e mbrojtur Vjosë- Nartë. Me qindra pemë janë rrëzuar përtokë, ndërsa vija bregdetare duket e dërrmuar si rrjedhojë e gërryerjes që vjen nga fuqia e dallgëve dhe stuhitë detare.”

Specialist i mjedisit Artjon Seferi thotë se rritja e aktivitetit të eurozionit në bregdetin ranor të Vlorës lidhet me disa faktorë.

“Në rastet e stuhive, valët e detit bëhen shumë më të forta dhe gërryejnë pjesën e rërës, duke marrë edhe pemët, dhe kjo për faktin sepse kjo zonë është vetëm nga pylli i pishës.

Zona Kunës në Lezhë rrezikon të zhduket për shkak të fenomenit, ndaj ekspertët e mjedisit kërkojnë marrjen në kohë të masave para se të jetë vonë për mushkërinë e gjelbërt e Vlorës.

“Për zonën tonë mund të bëhen diga, për parandalimin e gërryerjes.”

Alarmi për fenomenin e eurozionit dhe dëmet që ka shkaktuar në bregdetin shqiptar është ngritur prej vitesh, por masat e marra janë të pakta dhe sipas ekspertëve aspak prefesionale dhe parandaluese.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat