Tërhiqet deti në Vlorë, deri në 50 metra në disa zona

Vlora

Tërhiqet deti në Vlorë, deri në 50 metra në disa zona

Më: 23 mars 2022 Në ora: 15:41
Tërhiqet deti në Vlorë

Prej një muaji në bregdetin e Vlorës zbatica ka tkurrur sipërfaqen ujore, dhe deti është tërhequr rreth 50 metra.

Për peshkatarë të vjetër dukuria lidhet me drejtimin e  erës e cila  nga verilindja  ka qenë zotëruese në  territor.Sipas tyre situata do të normalizohet vetëm kur drejtimi I erës të jetë nga jugu.

Këto fenomene janë të natyrshme sipas peshkatarëve  dhe nuk ka ndikuar në sasinë e peshkut që kapin

Dukuria në brigjet e Vlorës ,veçanërisht në zonën e Plazhit të vjetër këtë vit po vërehet më e fortë. sipas ekspertëve forca gravitacionale e diellit dhe e hënës në këtë periudhë të vitit i thekson baticat dhe zbaticat pranverore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat