Pse nuk kemi pasur norma olimpike deri më tani? - Bota Sot
Pse nuk kemi pasur norma olimpike deri më tani?

Xhudo

E diel, 18 nëntor 2018

Pse nuk kemi pasur norma olimpike deri më tani?

Nga: Shaban Tërstena Më: 8 shkurt 2018 Në ora: 11:14
Shaban Tërstena

Dje, pas 26 vitesh, për herë të parë në historinë e sportit të vendit tonë, Qeveria e Maqedonisë organizoi një takim të veçantë vetëm për sportet. 
Kryeministri Zoran Zaev, së bashku me Agjencinë për Rini dhe Sport Darko Kaevski, zhvilloi një takim pune me atletët dhe punëtor sportivë. Ata thanë se jemi përkrahës të zhvillimit të sportit. Qeveria e Republikës së Maqedonisë, do sigurojnë mbështetjen e nevojshme për arritjen një kualitet me të mirë sportive të cilësisë për të arritur edhe rezultatet në sistemin kombëtar të garave.
Isha gjithashtu edhe unë i pranishëm si sportist i shekullit, dhe fola përpara pjesëmarrësve.
Thashë se me aftësinë dhe përvojën që kam vetëm me këtë plan të ri të Qeverisë dhe kjo është e vetmja mënyrë për të rikthyer krenarinë e sportit në Maqedoni dhe kjo është mënyra më e mirë për të arritur rezultatet sportive. 
Dikur ne sportistët nga Maqedonia asnjëherë nuk kemi diskutuan nëse do të siguronim normat olimpike. Jo vetëm që e kemi përmbushur normën olimpike, disa prej nesh kanë fituar edhe medalje. Ne sollëm gjithsej 12 medalje olimpike. 
Pyetja është pse nuk kemi pasur norma olimpike deri më tani?
Deri kur ne do të shkojmë në Lojërat Olimpike vetëm me valid karta, të jemi vetëm si turistë?
Kush duhet te jetë i fajësuar për të gjitha këto dështime? 
Pse na duhet të presim për 26 vjet? Për të ardhur një qeveri që është plot me energji, me një plan dhe strategji specifike, për të arritur rezultate sportive dhe norma?
Dhe ne fund, të gjithë duhet ta kuptojnë këtë, dhe atletët dhe punonjësit e sportit të cilët që duan të mirën e sportit.
Si munden shumë shtet të tjera, dhe sidomos fqinjët tanë, të arrijnë norma olimpike, të fitojnë medalje dhe të bëjnë rezultate të mëdha sportive?!
Të gjithë atletët duhet të thonë me zë të lartë se edhe ne gjithashtu mund të kemi normë olimpike dhe të sjellim medalje, për t'i bërë popullin të lumtur me rezultate të mëdha sportive nga të gjitha garat ndërkombëtare - kampionatet olimpike, evropiane dhe botërore!
Unë si një fitues olimpik jam optimist me këtë strategji të re për zhvillimin e sportit, nga qeveria së Maqedonisë dhe drejtori i Agjencisë për Rini dhe Sport Darko Kaevski do të zbatojë këtë plan për të arritur rezultate sportive. Dhe së fundi, le të jetë një urime për ju dhe me fat shtëpinë e re sportive, i cili këtë vit do ndërtohet nga qeveria e Maqedonisë.
Për herë të parë atletët do të kenë shtëpinë e tyre sportive.

Autori është ish mundës dhe fitues i medaljes së artë në Los Anxhelos të vitit 1984 dhe të argjendtën në vitin 1988 në Seul

Shkrimi është marrë në facebookun e autorit

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test