Udhëheqësit e Somalisë nuk arrijnë të merren për zgjedhjet

Afrika

Udhëheqësit e Somalisë nuk arrijnë të merren për zgjedhjet

Më: 6 shkurt 2021 Në ora: 23:27
Mohamed Abdullahi Mohamed

Udhëheqësit e Somalisë nuk kanë arritur të thyejnë një bllokim rreth zgjedhjeve të vendit, pa asnjë rrugë të qartë për një votim vetëm disa ditë para skadimit të mandatit të qeverisë, shkruan TheGuardian.

Vendi i brishtë ka të ngjarë të humbasë afatin e 8 shkurtit për zgjedhjen e një presidenti të ri pasi disa ditë negociatash midis qeverisë qendrore dhe shteteve federale u shembën të Premten.

Ngecja mund të nisë një krizë politike në vendin e Bririt të Afrikës që tashmë përballet me një kryengritje të dhunshme islamike, një pushtim karkalecash dhe mungesa serioze të ushqimit.

Presidenti i Somalisë, Mohamed Abdullahi Mohamed, i cili po kërkon një mandat të dytë, i tha parlamentit të Shtunën administrata e tij "bëri kompromise për gjithçka" për të siguruar një marrëveshje të minutës së fundit gjatë bisedimeve me udhëheqësit rajonalë në Dhusamareb, rreth 250 milje në veri të kryeqyteti, Mogadishu.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat