Kongo goditet nga Ebola për herë të katërt brenda tre vjetëve

Afrika

Kongo goditet nga Ebola për herë të katërt brenda tre vjetëve

Më: 9 shkurt 2021 Në ora: 10:30
Kongo

Kongo është goditur me shpërthim të ri të Ebolës, hera e katërt në më pak se tre vjet, pasi vendi shpëtoi nga vala e fundit në nëntor.

Zyrtarët shëndetësorë në Republikën Demokratike të Kongos konfirmuan një tjetër shpërthim të Ebolës në lindje të vendit ditë më herët pasi një grua vdiq në Butembo javën e kaluar, transmeton DailyMail.

Kriza e re vjen pas tre muajve pasi vendi deklaroi një fundin e shpërthimit të tretë të Ebolës që kishte vrarë 55 njerëz që nga rastet e para të shfaqura në qershor të vitit të kaluar.

Vendi afrikan ka 23.500 infeksione të konfirmuara me koronavirus dhe 679 vdekje që nga e diela.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat