Ushtria franceze thotë se raporti i KB-së për sulmin ajror në Mali ishte i njëanshëm

Afrika

Ushtria franceze thotë se raporti i KB-së për sulmin ajror në Mali ishte i njëanshëm

Më: 22 maj 2021 Në ora: 17:28
Foto ilustrim

Kreu i forcave të armatosura franceze ka kritikuar raportin e Kombeve të Bashkuara që fajëson trupat e tij për vrasjen e 19 civilëve në një sulm ajror në një dasmë në Mali.

Gjenerali François Lecointre citohet të ketë thënë se raporti kishte gabime dhe paragjykime dhe ishte krijuar për ta kthyer popullsinë lokale kundër Francës.

Franca ka 5.100 trupa në të gjithë rajonin e Sahelit.

Aty luftohet me militantët e lidhur me al-Kaidën dhe grupin e Shtetit Islamik.

Gjeneral Lecointre gjithashtu ka thënë në intervistën me Le Figaro se ai besonte se Evropa do të luftonte akoma ekstremizmin islamik në Sahel brenda 10 vjetësh, dhe forcat evropiane do të përfshiheshin më thellë sesa tani.

Pa një angazhim të tillë, Sahel do të bëhej një "zonë kaosi" me destabilizimin e migrimit të paligjshëm në Evropë "që do dilte jashtë kontrollit", ka thënë ai.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat