Ushtria etiopiane thotë se ka vrarë më shumë se 5.600 anëtarë të forcave rebele

Afrika

Ushtria etiopiane thotë se ka vrarë më shumë se 5.600 anëtarë të forcave rebele

Më: 4 shtator 2021 Në ora: 21:23
Etiopi

Ushtria etiopiane pretendon se ka vrarë më shumë se 5.600 anëtarë të forcave rebele Tigray që po lufton në veri të vendit.

Një konflikt i përgjakshëm ka filluar që nga nëntori, por deklarata e gjeneralit të lartë Bacha Debele nuk dha asnjë afat kohor për viktimat. Korrespondentët thonë se ata mund të jenë nga betejat e fundit.

Gjenerali ka thënë se 2.300 rebelë të tjerë ishin plagosur dhe 2.000 janë kapur.

Miliona civilë përballen me urinë për shkak të konfliktit, thotë OKB-ja.

Gjeneral Debele akuzoi kryengritësit Fronti Çlirimtar i Popullit Tigray (TPLF) për përpjekjen për të shpërbërë Etiopinë, pasi grupi bëri inkursione në rajonet fqinje Amhara dhe Afar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat