Në Kongo 26 të vdekur nga prishja e kabllit të energjisë në tregun e Kinshasës

Afrika

Në Kongo 26 të vdekur nga prishja e kabllit të energjisë në tregun e Kinshasës

Më: 2 shkurt 2022 Në ora: 13:35
Foto ilustrim

Të paktën 26 persona kanë vdekur pasi u goditën nga rryma nga një kabllo elektrike në rënie në një treg në Republikën Demokratike të Kongos, thotë policia.

Kablloja e tensionit të lartë u këput dhe ra mbi shtëpi dhe njerëz që bënin pazar pranë kryeqytetit Kinshasa të mërkurën.

Pamjet e pa verifikuara të postuara në mediat sociale duket se tregojnë pasojat e incidentit, me disa trupa të palëvizshëm në pellgje uji.

Nuk është ende e qartë se çfarë e shkaktoi prishjen e kabllos së energjisë.

Por në një deklaratë, kompania kombëtare e energjisë elektrike e DR Kongos tha se besonte se rrufeja kishte goditur një pjesë të kabllit, duke shkaktuar rënien e tij në tokë. Kompania shprehu ngushëllime për familjet e viktimave.

Policia tha se kolapsi ndodhi në lagjen Matadi-Kibala në periferi të Kinshasa dhe se një numër njerëzish vdiqën në vend.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat