250 persona të vdekur nga përmbytjet në Afrikën e Jugut

Afrika

250 persona të vdekur nga përmbytjet në Afrikën e Jugut

Më: 13 prill 2022 Në ora: 17:54
Afrikë e Jugut

Numri i të vdekurve në provincën e Afrikës së Jugut, KwaZulu-Natal, ka arritur në më shumë se 250, pasi përmbytjet shkatërruese shkaktuan kërdinë në zonë.

Autoritetet lokale po bëjnë thirrje për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë. Zyrtarët e kanë quajtur atë një nga stuhitë më të këqija të motit në historinë e vendit.

Rrëshqitjet e dheut kanë bllokuar njerëzit nën ndërtesa, ndërsa priten edhe më shumë përmbytje.

Ka raporte se përpjekjet e shpëtimit po pengohen nga dukshmëria e dobët.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat