Mbi 2 milionë fëmijë në rrezik vdekje nga uria në Afrikë

Afrika

Mbi 2 milionë fëmijë në rrezik vdekje nga uria në Afrikë

Më: 27 prill 2022 Në ora: 13:11
Foto ilustrim

OKB ka paralajmëruar se mbi 2 milionë fëmijë janë në rrezik të vdesin nga uria, ndërsa miliona të tjerë përballen me pasiguri të madhe ushqimore.

Kjo ndodh kur rajoni i Bririt të Afrikës përballet me atë që OKB-ja e quan thatësirën më të keqe në 40 vitet e fundit, duke lënë në rrezik Etiopinë, Somalinë dhe Keninë.

OKB-ja e përshkroi situatën si të zymtë në gjashtë zona të Somalisë, ku nëse nuk bien shira sezonalë, mund të rezultojë uria.

Duke folur në një konferencë donatorësh në Gjenevë, Koordinatori i Ndihmës Emergjente i OKB-së, Martin Griffiths, paraqiti situatën e rëndë dhe tha se vetëm një pjesë e buxhetit ishte në dorë.

“Edhe një herë, njerëzit në të gjithë Bririn e Afrikës po bien viktimë e mizorisë së urisë akute dhe urisë së mundshme në një krizë që nuk është e tyre. Ne të gjithë duhet të ngrihemi dhe t’u tregojmë njerëzve të këtij rajoni se jemi këtu. për të ndihmuar në zbutjen e vuajtjeve të tyre”, tha Griffiths.

Menjëherë pasi Griffiths bëri thirrjen e tij, donatorët premtuan 1.3 miliardë euro për ndihmë humanitare dhe zhvillimore, raporton DW.

Griffiths falënderoi donatorët për kontributet e tyre, të cilat nuk plotësojnë të gjithë buxhetin e nevojshëm për vazhdimin e operacioneve të ndihmës.

Sipas OKB-së, si rezultat i financimit, agjencitë humanitare do të jenë në gjendje të ofrojnë ushqim urgjent, para dhe ndihmë shëndetësore.

Shuma gjithashtu do të ndihmojë në sigurimin e ushqimit dhe ilaçeve për të ndihmuar në mbajtjen gjallë të bagëtive.

BE, e cila ishte bashkë-pritëse e ngjarjes, premtoi 635 milionë euro për sigurinë ushqimore, ndërsa Kanadaja 68 milionë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat