Rreth 100 kanadezë lënë Sudanin, priten më shumë evakuime gjatë armëpushimit

Afrika

Rreth 100 kanadezë lënë Sudanin, priten më shumë evakuime gjatë armëpushimit

Më: 25 prill 2023 Në ora: 22:01
Sipas ministrisë së Jashtme kanadeze janë gjithsej 1700 kanadezë në Sudan.

Vendet duke përfshirë Francën dhe Gjermaninë kanë ndihmuar në evakuimin e rreth 100 kanadezëve nga Sudani.

Ministrja e Jashtme, Melanie Joly, deklaroi se Kanadaja po punon për të evakuuar më shumë civilë gjatë një armëpushimi 72-orësh të rënë dakord nga fraksionet ndërluftuese në vendin e Afrikës Veriore, shkruan Reuters.

Vendet në mbarë botën kanë nxituar të nxjerrin diplomatë dhe shtetas të huaj nga Sudani pas një konflikti midis ushtrisë sudaneze dhe një grupi paraushtarak të quajtur Forcat e Mbështetjes së Shpejtë (RSF) pasi la të vdekur qindra njerëz dhe i ktheu zonat e banuara në zona lufte.

Të evakuuarit kanadezë ishin nga një grup prej 550 personash që kërkuan ndihmë, u tha Joly, duke shtuar se Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabia Saudite gjithashtu ndihmuan në evakuimet.

Sipas ministrisë së Jashtme kanadeze janë gjithsej 1700 kanadezë në Sudan.

“Ne gjithashtu do të organizojmë evakuimin tonë të civilëve dhe duam të shfrytëzojmë mundësinë e këtij armëpushimi për ta bërë këtë, dhe për këtë arsye ne po punojmë me Forcat e Armatosura Kanadeze për atë çështje specifike. Unë jam gjithashtu e angazhuar në diskutime diplomatike për të siguruar që ne mund të gjejmë një zgjidhje të përhershme për këtë konflikt,” tha Joly.

Më herët të martën, kryeministri Justin Trudeau tha se ishte një “situatë jashtëzakonisht e vështirë” në Sudan dhe se qeveria e tij po koordinohej me vendet e tjera për të përdorur vendndodhje të kufizuara për transportimin e civilëve.

Kanadaja të dielën pezulloi operacionet në Sudan dhe tha se diplomatët e saj do të punojnë përkohësisht nga një vend i sigurt jashtë vendit.

Kanadaja ka njoftuar gjithashtu masa emigracioni për të mbështetur banorët e përkohshëm sudanezë aktualisht në Kanada, të cilët nuk mund të kthehen në shtëpi për shkak të përkeqësimit të shpejtë të situatës në Sudan.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat