Tronditëse/ Banda të armatosura rrëmbejnë 40 persona nga një kishë, zbardhen detajet

Afrika

Tronditëse/ Banda të armatosura rrëmbejnë 40 persona nga një kishë, zbardhen detajet

Më: 9 maj 2023 Në ora: 08:42
Foto ilustrim

Persona të armatosur rrëmbyen 40 persona nga një kishë në një fshat të largët në Nigerinë veriore, tha një grup lokal i krishterë të hënën, në sulmin e fundit kundër besimtarëve.

Bandat e armatosura, të njohura në vend si banditë, kanë rrëmbyer njerëz nga fshatrat, shkollat dhe autostradat kryesisht në veriperëndim të vendit, ku siguria e qeverisë është e pakët.

Reverend Joseph John Hayan, kryetar i Shoqatës së Krishterë të Nigerisë (CAN) në shtetin Kaduna, tha se sulmi ndodhi të dielën kur persona të armatosur sulmuan besimtarët gjatë një shërbimi në Kishën Baptiste Bege, në fshatin Madala, në zonën e qeverisjes lokale Chikun.

Chikun është ndër dy distriktet në Kaduna ku bandat e armatosura që kërkojnë shpërblim janë më aktive.

Hayan, megjithatë, tha se 15 nga të rrëmbyerit u arratisën nga robëruesit e tyre të dielën mbrëma.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat