Tërmeti në Marok nuk kursen as shkollat/ Mbi 500 të dëmtuara, 7 mësues të vdekur dhe 39 të plagosur

Afrika

Tërmeti në Marok nuk kursen as shkollat/ Mbi 500 të dëmtuara, 7 mësues të vdekur dhe 39 të plagosur

Më: 11 shtator 2023 Në ora: 10:33
Pamje nga tërmeti

Ministria e Arsimit e Marokut ka raportuar vdekjen e shtatë mësuesve në të gjithë Marokun si pasojë e tërmetit të së premtes. Sipas ministrisë, 39 të tjerë janë lënduar, ndërsa janë dëmtuar gjithsej 530 shkolla.

“Ky dëm është raportuar kryesisht në rajonet e Al Haouz, Chichaoua dhe Taroudant”, tha ministria në një deklaratë.

Mësimi është pezulluar në zonat më të prekura nga tërmeti.

Ministria tha se kishte ngritur dy grupe për të ndihmuar në vlerësimin e dëmeve dhe situatës në shkollat ​​e prekura.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat