Zimbabve regjistron 100 vdekje të dyshuara nga kolera dhe vendos kufizime në tubime

Afrika

Zimbabve regjistron 100 vdekje të dyshuara nga kolera dhe vendos kufizime në tubime

Më: 6 tetor 2023 Në ora: 06:08
Zimbabve

Zimbabve ka regjistruar 100 vdekje të dyshuara nga kolera dhe më shumë se 5,000 raste të mundshme që nga fundi i muajit të kaluar, duke bërë që qeveria të vendosë kufizime për të ndaluar përhapjen e sëmundjes, duke përfshirë kufizimin e numrit në funerale. dhe ndalimin e disa tubimeve shoqërore në zonat e prekura.

Ministria e shëndetësisë njoftoi se 30 prej vdekjeve ishin konfirmuar nga kolera përmes testeve laboratorike. Ai tha se ishin regjistruar 905 raste të konfirmuara, si dhe 4,609 raste të tjera të dyshuara.

Kolera është një sëmundje e transmetuar nga uji që mund të përhapet me shpejtësi në zonat me kanalizime të dobëta dhe shkaktohet nga gëlltitja e ujit ose ushqimit të kontaminuar. Zimbabve lufton me aksesin në ujë të pastër.

Mbledhjet e mëdha në funerale, të cilat janë të zakonshme në vendin e Afrikës jugore, ndërsa njerëzit dynden për të vajtuar të vdekurit, janë ndaluar në disa nga zonat më të prekura në pjesë të provincave Manicaland dhe Masvingo. Jo më shumë se 50 persona lejohen të marrin pjesë në funeralet, ndërsa njerëzit duhet të shmangin shtrëngimin e duarve dhe nuk lejohen të shërbejnë ushqim në funerale, tha qeveria.

Qeveria ka thënë gjithashtu se njerëzit duhet të ndalojnë së ndjekuri tregjet e hapura, disa tubime shoqërore dhe kampe kishtare në natyrë, ku zakonisht nuk ka infrastrukturë sanitare.

Zimbabve shpesh ka vendosur kufizime gjatë shpërthimeve të përsëritura të kolerës.

Buhera, një rreth i varfër juglindor, është epiqendra e shpërthimit aktual, tha ministria e shëndetësisë, duke shtuar se rastet tani janë përhapur në 41 rrethe në pjesë të ndryshme të vendit, duke përfshirë kryeqytetin, Harare.

Në Afrikën jugore, Zimbabve, Malavi, Afrika e Jugut dhe Mozambiku kanë pasur shpërthime të kohëve të fundit të kolerës. Më shumë se 1,000 njerëz vdiqën në shpërthimin më të keq të Malavisë në dekada në fund të vitit të kaluar dhe në fillim të këtij viti.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar për rrezikun e kolerës për shkak të problemeve me aksesin në ujë të pastër, por edhe nganjëherë për shkak të fenomeneve klimatike si stuhitë tropikale, të cilat mund të çojnë në shpërthime më të mëdha, më vdekjeprurëse, siç ishte rasti me Malavi.

Në Zimbabve, infrastruktura e varfër ose joekzistente sanitare dhe mungesa e ujit të pastër ka rezultuar në shpërthime të rregullta. Njerëzit në disa zona qëndrojnë për muaj të tërë pa ujë në çezma, duke i detyruar ata të mbështeten në puse të cekëta të pasigurta, gropa ose lumenj. Ujërat e zeza të papërpunuara që rrjedhin nga tubat e plasura dhe grumbujt e mbeturinave të pambledhura rrisin rrezikun.

Më shumë se 4,000 njerëz vdiqën nga shpërthimi më i keq i kolerës në Zimbabve në 2008.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat