​Sierra Leone nën shtetrrethim pasi të burgosurit arratisen nga burgu

Afrika

​Sierra Leone nën shtetrrethim pasi të burgosurit arratisen nga burgu

Më: 26 nëntor 2023 Në ora: 16:54
Foto ilustrim

Sierra Leone, shtet në Afrikën Perëndimore, është vendosur nën një shtetrrethim mbarëkombëtar pasi njerëz të armatosur hynë në një burg, duke i liruar të burgosurit.

Të arrestuarit nga burgu Central Padema Road në kryeqytetin Freetown u liruan të dielën në mëngjes, tha një zyrtar në këtë institucion për BBC News.

Më herët, personat e armatosur kishin sulmuar një kazermë ushtarake në qytet. Banorët raportuan se kishin dëgjuar të shtëna armësh në kazermat, të cilat janë afër rezidencës presidenciale.

Pas sulmit, Ministria e Informacionit shpalli një shtetrrethim të menjëhershëm dhe rekomandoi "fuqishëm" njerëzit në të gjithë vendin e Afrikës Perëndimore të qëndrojnë brenda.

Presidenti Julius Maada Bio tha se qetësia është rivendosur dhe ka nisur një hetim për të gjetur të gjithë personat e armatosur.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat