​Mbi 350 mijë njerëz kanë nevojë urgjente për ndihmë në Kongon e goditur nga përmbytjet

Afrika

​Mbi 350 mijë njerëz kanë nevojë urgjente për ndihmë në Kongon e goditur nga përmbytjet

Më: 19 janar 2024 Në ora: 15:25
Foto ilustrim

OKB-ja tha të premten se më shumë se 350.000 njerëz në Republikën e Kongos kanë nevojë për ndihmë urgjente humanitare për shkak të reshjeve ekstreme në javët e fundit.

Duke e quajtur katastrofën e përmbytjeve në vend "të paprecedentë në shkallë për gjashtë dekada", Jens Laerke, zëdhënës i Zyrës së OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA), tha në një konferencë në Gjenevë se nëntë nga 12 departamentet e vendit mbeten nën ujë rreth tre javë pasi u shpall një emergjencë më 29 dhjetor dhe gjithsej 1.8 milionë njerëz janë prekur.

"Më shumë se 350.000 njerëz kanë nevojë urgjente për ndihmë humanitare, por qasja është një sfidë për shkak të përmbytjeve dhe shumë fshatra mund të arrihen vetëm me varkë," tha Laerke.

Ai theksoi se përmbytjet i kanë lënë komunitetet lokale pa strehim ose qasje në shërbimet shëndetësore parësore, duke shtuar se ka "qasje të kufizuar ose aspak" në ujë të pijshëm të pastër ose kanalizime në zonat më të prekura.

Rreth 27.000 fëmijë janë jashtë shkollës, tha ai.

Duke paralajmëruar se përmbytjet mund të kenë edhe pasoja afatgjata, ai tha: "Vlerësimet tona fillestare vlerësojnë se 2300 hektarë tokë të kultivuar janë përmbytur, gjë që ngre shqetësimin se do të thotë të prodhosh ushqim, për shembull pemë frutore dhe pajisje peshkimi, është shkatërruar dhe bagëtia është zhdukur".

Laerke tha se për përgjigje të menjëhershme, agjencitë e OKB-së dhe qeveria e Republikës së Kongos mblodhën një buxhet total prej 26 milionë dollarësh, duke i dhënë përparësi strehimit, sigurisë ushqimore, ushqimit, shëndetit dhe ujit, kanalizimeve dhe higjienës.

"Për të mbështetur përgjigjen fillestare, është bërë një ndarje prej 3.6 milionë dollarë nga Fondi Qendror i Përgjigjes së Emergjencave për të adresuar nevojat më urgjente të 270,000 njerëzve," tha Laerke. "Megjithatë, për të zbatuar përgjigjen, do të nevojiten më shumë fonde ndërkombëtare."

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat