Blloku i Afrikës Perëndimore heq sanksionet ndaj Nigerit të udhëhequr nga junta

Afrika

Blloku i Afrikës Perëndimore heq sanksionet ndaj Nigerit të udhëhequr nga junta

Më: 25 shkurt 2024 Në ora: 08:33
Liderët afrikan

Blloku rajonal i Afrikës Perëndimore tha të shtunën se do të heqë sanksionet e rrepta ndaj Nigerit, pasi kërkon një strategji të re për të bindur tre shtete të udhëhequra nga junta që të tërhiqen nga bashkimi politik dhe ekonomik – një veprim që kërcënon integrimin rajonal.

Udhëheqësit e Komunitetit Ekonomik të Shteteve të Afrikës Perëndimore (ECOWAS) u takuan për të adresuar një krizë politike në rajonin e goditur nga grushtshteti që u thellua në janar me Nigerin, Burkina Faso të sunduar nga ushtria dhe vendimin e Malit për të dalë nga blloku 15-anëtarësh.

Pas bisedimeve me dyer të mbyllura, ECOWAS tha se kishte vendosur të heqë sanksionet e Nigerit duke përfshirë mbylljen e kufijve, ngrirjen e aseteve të bankës qendrore dhe shtetërore dhe pezullimin e transaksioneve tregtare me efekt të menjëhershëm.

Në një komunikatë thuhet se kjo është bërë për arsye humanitare, por masa do të shihet si një gjest qetësimi pasi ECOWAS përpiqet të bindë tre shtetet e juntës që të mbeten në aleancën gati 50-vjeçare. Dalja e tyre e planifikuar do të sillte një shkëputje të çrregullt nga flukset e tregtisë dhe shërbimeve të bllokut, me vlerë rreth 150 miliardë dollarë në vit, shkruan Reuters.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat