Prifti 63-vjeç martohet me 12-vjeçaren, shokohet opinioni në Ganë – videoja e ceremonisë martesore po qarkullon në rrjetet sociale

Afrika

Prifti 63-vjeç martohet me 12-vjeçaren, shokohet opinioni në Ganë – videoja e ceremonisë martesore po qarkullon në rrjetet sociale

Më: 1 prill 2024 Në ora: 22:29
Prifti 63-vjeç martohet me 12-vjeçaren

Një prift 63-vjeçar me ndikim ka shkaktuar zemërim në Ganë pasi u martua me një vajzë 12-vjeçare, e cila u zgjodh si gruaja e tij në moshën 6-vjeçare.

Prifti, Nuumo Borketey Laweh Tsuru XXXIII, u martua me fëmijën në një ceremoni të zakonshme të mbajtur në Nungua, Krowor të shtunën.

Ndërsa prifti përballet me reagime nga të huajt, drejtuesit e komunitetit në zonë kanë thënë se njerëzit nuk i kuptojnë zakonet dhe traditat e tyre, gjë që e pa vajzën e re duke iu thënë të përgatitet për detyrat e bashkëshortes dhe të rrisë ‘apelin e saj seksual’ me parfumin që i ishte dhënë.

Image

“Në Nungua, ajri është i mbushur me traditë pasi shpaloset martesa e zakonshme midis Gborbu Wulomo, Nuumo Borketey Laweh Tsuru XXXIII dhe një vajze të re të quajtur “Naa Okromo”, tha televizioni lokal Ablade TV Online në faqen e tij në Facebook.

Sipas postimit, bashkëshortja 12-vjeçare e priftit është pjesë e marrjes së autoritetit të tij.

“Sipas traditës, Gborbu Wulomo, pasi ka marrë autoritetin e tij, duhet të marrë edhe një Boi ekpaa yoo, gruan e tij të zakonshme”, thuhet ndër tjera në postim.

Vajza thuhet se ka ende rite të tjera për të kryer derisa bashkimi të përfundojë.

Ajo do t’i nënshtrohet një ceremonie të dytë të zakonshme – një e përqendruar te ‘pastrimi’.

“Ky rit do ta fuqizojë atë të përmbushë të gjitha detyrat që priten prej saj si gruaja e Gborbu Wulomo, duke përfshirë rolin vendimtar të riprodhimit”, thuhet në postim.

Pamjet e ngjarjes së hollësishme tregojnë dhjetëra anëtarë të komunitetit të mbledhur për të parë dasmën, duke shkaktuar një protestë nga disa ganezë.

Gjatë ceremonisë, gratë që flisnin në gjuhën lokale Ga i thanë vajzës të vishej provokuese për burrin e saj të ri.

Kjo shkaktoi zemërim pasi sugjeroi se martesa nuk ishte thjesht ceremoniale.

Disa kritikë kanë kërkuar nga autoritetet që të zgjidhin martesën dhe të hetojnë Tsuru.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat