Sulm i armatosur në një fshat në Kongon Lindore, raportohet për 25 viktima

Afrika

Sulm i armatosur në një fshat në Kongon Lindore, raportohet për 25 viktima

Më: 7 prill 2024 Në ora: 19:30
Foto ilustrim

Numri i të vdekurve nga një sulm në një fshat në provincën lindore të Iturit të Republikës Demokratike të Kongos u rrit në 25 të dielën, tha një shef lokal dhe udhëheqës i shoqërisë civile, pasi një zëdhënës i qeverisë dhe një dokument i OKB-së konfirmuan sulmin.

Grupi i Kooperativës për Zhvillimin e Kongos (CODECO), një nga shumë milicitë që operojnë në lindjen e përfshirë nga konflikti, kreu vrasjet në fshatin Galayi, 70 km në veriperëndim të qytetit të Bunia, thanë ata.

Pesëmbëdhjetë trupa u zbuluan të dielën, përveç 10 trupave të gjetur të shtunën, i thanë Reuters Banzala Danny, një shef lokal dhe Vital Tungulo, një udhëheqës i shoqërisë civile.

Një dokument i brendshëm i OKB-së i parë nga Reuters dhe Jules Ngongo, zëdhënës i guvernatorit të provincës Ituri, konfirmuan sulmin dhe numrin fillestar të vdekjeve të 10 civilëve.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat