​Afrika Jugore: Bilanci i viktimave nga shembja e ndërtesës rritet në 19

Afrika

​Afrika Jugore: Bilanci i viktimave nga shembja e ndërtesës rritet në 19

Më: 12 maj 2024 Në ora: 20:48
Foto ilustrim

Numri i të vdekurve nga shembja e një ndërtese shumëkatëshe në ndërtim e sipër në qytetin bregdetar George të Afrikës së Jugut është rritur në 19, me 33 persona të tjerë të zhdukur, sipas një deklarate zyrtare.

Ndërtesa në ndërtim u shemb të hënën, duke bllokuar të paktën 81 punëtorë ndërtimi në kantier. Sipas një deklarate nga bashkia George, 19 trupa të punëtorëve të ndërtimit, si dhe 29 të plagosur, u nxorën nga rrënojat, me 14 të shtruar aktualisht në spital dhe 33 të zhdukur.

Punonjësit e shpëtimit, megjithatë, mbeten optimistë pasi zbuluan një punëtor ndërtimi 32-vjeçar të gjallë të shtunën, pasi ishte bllokuar nën rrënoja për mbi 118 orë. Gabriel Guambe, 32-vjeç, po rregullonte pllakat në momentin e incidentit.

Bashkia George publikoi një video të shtunën në të cilën i mbijetuari falënderoi punonjësit e shpëtimit për përpjekjet e tyre të pamëshirshme.

“Përshëndetje djem, tani jam mirë. Gjithçka është në rregull. Faleminderit. Zoti ju bekoftë djem,” tha ai nga spitali.

Bashkia shtoi se Guambe po shërohet mirë, pasi ka pësuar dukshëm vetëm lëndime të lehta.

“Ai është jashtëzakonisht mirë, veçanërisht duke pasur parasysh se ka kaluar 118 orë pa ushqim dhe ujë. Së fundmi ka ngrënë vaktin e parë në spital dhe është në gjendje të mirë shpirtërore”, thuhet në deklaratë. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat