Zyrtari i OKB-së paralajmëron për urinë e afërt në Sudan

Afrika

Zyrtari i OKB-së paralajmëron për urinë e afërt në Sudan

Më: 17 maj 2024 Në ora: 06:02
Sudan

Një zyrtar i lartë i Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së (WFP) paralajmëroi se dritarja për të shpëtuar jetë në Sudan po mbyllet ndërsa zia e bukës po afrohet në rajonet e shkatërruara nga lufta.

“Situata është e dëshpëruar dhe po përkeqësohet shpejt,” u citua nga qendra e lajmeve e OKB-së të thoshte zëvendësdrejtori ekzekutiv i WFP, Carl Skau, pas një vizite në Sudan.

“Ne kemi nevojë për një ndryshim… në nivelin e aksesit, ose do të shohim një katastrofë këtu në Sudan,” tha Skau.

Skau tha se WFP mund të arrijë vetëm 25 deri në 30 përqind të 18 milionë njerëzve sundanez që vlerësohet se vuajnë nga pasiguria e rëndë ushqimore.

Ai shtoi se përpjekjet e bashkërenduara diplomatike dhe më shumë burime nevojiteshin urgjentisht për të mbrojtur civilët në Sudan dhe për të forcuar reagimin humanitar.

Të paktën 5 milionë njerëz në Sudan janë në prag të urisë, shumica e tyre në zonat e prekura nga konflikti që shpërtheu në prill të vitit të kaluar, duke përfshirë rajonin Darfur dhe Kordofan dhe kryeqytetin Khartoum, sipas WFP.

WFP ka paralajmëruar vazhdimisht se Sudani mund të përballet me krizën më të keqe të urisë në botë, ndërsa konflikti ka hyrë në vitin e tij të dytë.

Sipas OKB-së, gjysma e popullsisë së Sudanit, ose rreth 25 milionë njerëz, kanë nevojë për ndihmë dhe mbrojtje humanitare, ndërsa gati 18 milionë përballen me pasiguri akute ushqimore.

Sudani ka qenë dëshmitar i përleshjeve vdekjeprurëse midis Forcave të Armatosura sudaneze dhe Forcave paraushtarake të Mbështetjes së Shpejtë që nga 15 prilli 2023, të cilat kanë vrarë 15,550 njerëz dhe kanë zhvendosur 8.7 milionë të tjerë deri më tani, sipas vlerësimeve të fundit nga Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat