Tragjedi në Afrikën e Jugut/ Aksidentohet autobusi i shkollës, humbin jetën 12 fëmijë

Afrika

Tragjedi në Afrikën e Jugut/ Aksidentohet autobusi i shkollës, humbin jetën 12 fëmijë

Më: 10 korrik 2024 Në ora: 15:13
Foto ilustrim

Dymbëdhjetë fëmijë dhe një shofer humbën jetën pas përplasjes së një autobusi me një tjetër automjet në Afrikën e Jugut. Shtatë fëmijë të tjerë u plagosën dhe u dërguan menjëherë në spital.

Autobusi transportonte fëmijë të shkollave fillore, të cilët zakonisht janë të moshës 6 deri në 13 vjeç.

Në pamjet e transmetuara nga televizioni, autobusi duket se është shkatërruar nga zjarri. Aksidenti ndodhi rreth 70 kilometra në perëndim të qytetit të Meraphong.

Afrika e Jugut ka një nga rrjetet rrugore më të zhvilluara të kontinentit, por është ndër vendet me performancën më të keqe në sigurinë rrugore.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat