Borrell: I vetmi “dialog i strukturuar” midis Serbisë dhe Kosovës është ai që sponsorizohet nga BE-ja - Bota Sot
Borrell: I vetmi “dialog i strukturuar” midis Serbisë dhe Kosovës është ai që sponsorizohet nga BE-ja

Aktuale

Borrell: I vetmi “dialog i strukturuar” midis Serbisë dhe Kosovës është ai që sponsorizohet nga BE-ja

Më: 22 qershor 2020 Në ora: 19:39
Josep Borrell

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell instion se BE-ja duhet të gjejë një zgjidhje përfundimtare të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, siguroi të hënën se i vetmi “dialog i strukturuar” midis Serbisë dhe Kosovës është ai që sponsorizohet nga BE, disa ditë pasi Serbia dhe Kosova takohen në Uashington me presidentin amerikan Donald Trump, raportojnë mediat spanjolle.

Në një fjalim në forumin gjerman të Marshall Fund, Borrell falënderoi Shtëpinë e Bardhë për përpjekjen e saj, duke bashkuar liderin serb Aleksandar Vuçiq dhe kosovarin Hashim Thaçi në një tryezë bisedimesh.

Siç ka thënë, ai nuk konkurron me Shtetet e Bashkuara për të “marrë medaljen” në Ballkan, por Josep Borrell ka ritheksuar se BE-ja ka dialogun e vetëm “të strukturuar” në një konflikt që është në lagjen e vet.

Borrell ka këmbëngulur që BE-ja duhet të luajë një rol vendimtar sepse ajo e Serbisë dhe Kosovës është një problem që është në mjedisin e afërt të bllokut Evropian.

“Nëse nuk jemi në gjendje ta zgjidhim këtë problem, atëherë ne nuk do të jemi në gjendje të pretendojmë se jemi një aktor politik ndërkombëtar,” paralajmëroi ai.

Në këtë kuptim, ai përmendi udhëheqjen e Francës dhe Gjermanisë në mënyrë që së shpejti të bashkojnë aktorët kryesorë nga Serbia dhe Kosova për të përparuar procesin e udhëhequr nga BE.

“Jam i sigurt që Macron dhe Merkel do të ndihmojnë për t’i sjellë palët në tryezë. Zgjidhja nuk vjen nga një palë tjetër, por nga tryeza e bisedimeve midis dy palëve, nëse Shtëpia e Bardhë mund të ndihmojë unë do të jem i lumtur, por insistoj që nuk jam duke garuar ta vendos veten medalje ”, përfundoi ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat