Në Kuvendin e Kosovës "proamerikanet" kundër amerikanëve rreth një projektligji

Aktuale

Në Kuvendin e Kosovës "proamerikanet" kundër amerikanëve rreth një projektligji

Nga: Nefail Maliqi Më: 6 gusht 2020 Në ora: 14:59
Kuvendi i Kosovës

Prishtinë, 6 gusht -Pas plote pese vitesh qe kur ish-krYeminister i Republikes se Kosovës Hashim Thaci dhe 82 depuetetet e Patralentit te Kosoves (kryesisht te PDK-së dhe LDK-së) e votuan themelimin e Gjakates speciale për krime ne Kosove gjate dhe pas luftes, propozohet per miratin nje projekt ligj i PDK-së, siq thone për "mbrojtjen e vlerave te luftes se UCK-së.", shkruan gazeta "Bota Sot".

Projektligji u propozua nga Partia Demokratike e Kosovës i kerkuar te vehet ne debat ne Kuvendin e Kosoves per miratim pasi Gjykata Special ngrit dy aktuakuza kunder dy shefave te PDK-së (Hashim Thaçi dhe Kadri Veselj) te cilet akuzohen nga Haga me dyshimin se kanë kryer bere krime dhe vrasje gjate dhe pas luftes ne Kosovë. Sikur vertete te ishin te "shqetesuar" për vlerat e UCK-së, ky ligj nga hartuesit do te ishte dashur te hidhje ne dabat dhe te miratohej ne Kuvedn para themelimit te Gjykates se speciales, pirisht para se kyremnsitrit Hashim Thaci t'i thoshte PO kesaj gjykate speciale e cila gjykate u themelua me votta e 82 deputeve te PDK-së dhe LDK-së! Projektligji ne fjale i propozuar nmga PDK nuk i la indiferent diplomatët ndërkombëtarë në Prishtinë, mbi të gjitha ambasadori amerikan Philip Kosnet, i cili paralajmëroi se ligji i propozuar ishte mënyra e gabuar për të treguar qe mund te njollos vlerate UCK-së, meqe spacialja ska t ebeje asgjë me UCK-ne por me indikvidet te cle tbene krime dhe varsje duke abuzuar me uniformen dhe amblemen e UCK-së Ambasdadori Amerikan: Rrespekt per UCK-ne, por jo edhe per kriminelet, ata qe vrane dhe abuzuan me unifomen dhe amblemen e UCK-së.

Ambasadori amerikan Kosnett dhe prokuroi amerikan i Gjykates speciale Smith kane kritkuar projektligjn e PDK-së Deputetët e Parlamentit te Kosovës do të diskutojnë mbi projektin ligji për mbrojtjen e vlerave të luftës së ish-Ushtrisë Clirimtare të Kosovës, megjithë thirrjet e SHBA-ve dhe nderkombëtareve tjere se kjo do të rrezikonte lirinë e fjalës dhe do të demtonte ne rend te pare vlerat e UCK-së dhe imazhin e Kosovës meqe Gjykata sepciale ka te beje vetem me krime individuale dhe me jo edhe me UCK-në, shkruan gazeta "Bota sot" Projektligji për vlerat e luftës, i cili parasheh përcaktimin e obligimit institucional dhe qytetar për mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së, pritet të dalë për votim në Kuvendin e Kosovës, pavarësisht kundërshtimeve të fundit të ambasadorit të SHBA-së, Philip Kossnet apo te prokurotui te Gjykates spacile per krime gjate dhe pa lute ne Kosovë. Ambasadori amerikan të mërkurën e kaluar ka dalur kundër këtij ligji, duke e cilësuar atë të shtrenjtë dhe mënyrë jo të duhur për të treguar respekt për UÇK-në. Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, ka dalë kundër projektligjit për mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së. Abasadori amerikan të mërkurën e kaluar ka dalur kundër këtij ligji, duke e cilësuar atë të shtrenjtë dhe mënyrë jo të duhur për të treguar respekt për UÇK-në. Sipas ambasadorit amerikan ligji e kriminalizon lirinë e shprehjes, frikëson qytetarët dhe largon përpjekjet praktike për ta kuptuar historinë e Kosovë. Ai ka thënë se po pret që ta sheh se kur partitë do të fokusohen në ekonomi dhe pandemi. “Ligji i propozuar për vlerat e UÇK-së është formë e gabuar për të treguar respekt për UÇK-në. Ligji e kriminalizon lirinë e shprehjes, frikëson qytetarët dhe është i kushtueshëm. Ligji largon nga përpjekjet praktike për ta kuptuar dhe mësuar historinë e Kosovës. Kur do t’i shohim partitë që të rifokusojnë energjitë e tyre në ekonomi dhe në COVID-19?”, thuhet në reagimin e Kosnett.

Ngjajashem ka reaguar edhe prokuroi amerikan i Gjykates speciale Jack, sipas te cilit ky projektligjh nuk eshte ne favor te Kosoves dher nujk i ben nde imazhit te UCK-së Me këto kritika te amerikaneve nuk po pajtohen disa qe shpesh proklamnohe ne tv e Thacit si "promarikan". Madje keto reagime jane kritkuar edhe nga përfaqësuesit e Organizatës së Veteranëve të Luftës. Keshjut, Nasim Haradinaj, nënkryetar i OVL-së, ka thënë se janë habitur me reagimin e Kossnetit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat