“Nderi i Qytetit” të këtij qyteti arrestohet për falsifikime të dyshuara në vlerë 2 mln euro

Aktuale

“Nderi i Qytetit” të këtij qyteti arrestohet për falsifikime të dyshuara në vlerë 2 mln euro

Më: 8 dhjetor 2021 Në ora: 16:16
Ismet Haziri

Ismet Haziri, pronari i firmës ndërtimore “Globi – M.I.” Sh.P.K., është ndaluar nga Prokuroria e Shtetit nën dyshimin për falsifikim të dokumenteve në tre tenderë të vlefshëm dy milionë euro.

Ndaj tij, organi i akuzës ka caktuar masë ndalimi prej 48 orësh.

Haziri, dyshohet se ka kryer veprën penale “Keqpërdorimi dhe mashtrimi në prokurorim publik”.

“Ekziston dyshimi që, i dyshuari I.H., si pronar i kompanisë ‘Globi M.I.’ në Gjilan, përmes prezantimit të dokumenteve të falsifikuara ka arritur që t’i fitonte tre tenderë në regjionin e Gjilanit, në vlerë rreth 1 milion e 900 mijë euro”, njoftoi sot Prokuroria.

“Globi – M.I.” Sh.P.K., është një kompani private e cila operon në fushën e ndërtimtarisë. Në bazë të të dhënave publike, firma është nën pronësi të plotë të Ismet Hazirit.

Si aktivitet primar, në Agjencinë për Regjistrimin e Bizneseve, “Globi – M.I.” Sh.P.K. figuron ta ketë prodhimin e produkteve prej betonit “për qëllime ndërtimi”.

Ismet Haziri, është ish-kryetar i Klubit të Boksit “Drita”. Në vitin 2017, Haziri ishte nderuar me çmimin “Nderi i Qytetit të Gjilanit” nga Komuna e Gjilanit për të mbështetjen që i ka dhënë sportit në qytet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat